Pionierska droga

Odpowiedzialność przedsiębiorstwa polega na przyjęciu modelu biznesowego, który zapewnia wymierne zyski oraz pozytywnie wpływa na ludzi i środowisko.

Time for Change_Image


Ze względu na ograniczoną ilość zasobów model liniowy typu "weź, użyj i wyrzuć" jest nie do utrzymania. Istnieje jednak lepszy sposób: przekształcenie działalności, aby produkty były wytwarzane w zamkniętym obiegu, tak jak to się dzieje w przyrodzie.
 
W 2008 roku, zainspirowane koncepcją Cradle to Cradle® kierownictwo firmy Desso, włączając obecnego prezesa Alexander Collot d'Escury, zmieniło strategię przedsiębiorstwa, tak aby do 2020 r. wszystkie produkty były wytwarzane zgodnie z zasadami Cradle to Cradle®.
 
Model Cradle to Cradle®, inspirowany odwiecznym cyklem przyrody, stawia wobec firm wymóg stosowania materiałów określonych w sposób pozytywny1), które pozwalają na wtórne przetworzenie zwróconych produktów w nowe o wysokiej jakości w dwóch cyklach: technicznym i biologicznym. W pierwszym przypadku są one ponownie wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów. W drugim przypadku są wystarczająco czyste, aby mogły posłużyć jako nawóz. W obu sytuacjach materiały zachowują się tak samo, jak żywe systemy naturalne - jak drzewo wiśni, które wykorzystuje cały dostępny materiał do stworzenia nowego życia w nigdy nie kończącym się cyklu.
 
Nie jest to jednak łatwe, bowiem uzyskanie certyfikatu Cradle to Cradle Certified wymaga spełnienia złożonych, rygorystycznych warunków opartych na  ®">pięciu kryteriach, określonych przez prof. dr. Michaela Braungarta (niemieckiego chemika i byłego współpracownika Greenpeace) oraz amerykańskiego architekta Williama McDonougha .

Firma Desso uważa, że dzięki wdrożeniu modelu Cradle to Cradle® i przejściu do gospodarki o obiegu zamkniętym będzie mogła wydajniej korzystać z bogactw naturalnych, będzie mieć bardziej korzystny wpływ na środowisko i opracuje składniki materiałów sprzyjające zdrowiu użytkowników.

1) Termin "określony w sposób pozytywny" oznacza, że wszystkie składniki zostały ocenione jako zielone (optymalne) lub żółte (dopuszczalne) zgodnie z kryteriami oceny Cradle to Cradle®. Na podstawie opisu programu certyfikacji Cradle to Cradle CertifiedCM w wersji 2.1.1, przygotowanego przez MBDC we wrześniu 2008 r. i zaktualizowanego w styczniu 2011 r.

 

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email