Refinity®

Do podstawowych zadań Program Desso Take Back należy zapewnienie, że recykling wykładzin odbywa się zgodnie z zasadami Cradle to Cradle®. W ramach programu, Desso odbiera od użytkowników zużyte produkty i w sposób bezpieczny odzyskuje z nich materiały służące do produkcji nowych wykładzin lub innych produktów.

W 2009 roku, Desso opracowało nowatorską technikę oddzielania, zwaną Refinity®, która umożliwia oddzielenie przędzy i innych włókien od podłoża, produkując w ten sposób dwie główne grupy materiałów, które nadają się do przetworzenia. Po zakończeniu dodatkowego etapu oczyszczania, przędza (o wymaganym stopniu czystości) jest zwracana wytwórcom na potrzeby produkcji nowej przędzy. W całym procesie potrzebny jest nowy materiał, który wypełni ubytki i niedobory.

W przypadku przędzy poliamid 6 proces ten odbywa się w firmie Aquafil będącej jednym z naszych dostawców przędzy. Firma Aquafil opracowała w swoim zakładzie regeneracji zastrzeżoną technologię ciągłego przerabiania odzyskanych od konsumentów włókien dywanowych z poliamidu 6 na nową przędzę poliamidową. Warstwa podłoża Desso EcoBaseTM oparta na poliolefinie w 100% podlega bezpiecznemu recyklingowi w naszym procesie produkcji, podczas gdy podkład bituminowy (używany obecnie w większości płytek dywanowych) jest przetwarzany na surowiec, który znajduje zastosowanie w drogownictwie oraz jako pokrycie dachów. Wszystkie elementy nienadające się do ponownego przetworzenia są wykorzystywane jako paliwa wtórne w przemyśle cementowym.

Musimy już teraz poważnie zastanowić się nad tym, jakich materiałów używamy do produkcji wykładzin oraz w jaki sposób w przyszłości będziemy odzyskiwać z nich cenne surowce. W Desso dokładamy starań, aby przepływ materiałów był nieskończony. Cel ten jest możliwy do zrealizowania pod warunkiem, że używane do produkcji materiały będą wolne od substancji toksycznych, a wykorzystanie energii zrównoważone.

Image Refinity page

 

 

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email