Instrukcje konserwacji

Prawidłowy program konserwacji wpływa korzystnie na wygląd i jakość wykładziny dywanowej, tym samym zapewniając ich ochronę, a także utrzymując i wydłużając czas eksploatacji Twojej inwestycji.

Maintenance


Ustalenie i stosowanie nawet najbardziej skutecznej metody czyszczenia nie jest jednak jedynym aspektem prawidłowego programu konserwacji. Ważnym elementem tych działań jest również profilaktyka. Do działań profilaktycznych, które warto podjąć, należy między innymi zamontowanie barier zapobiegających rozprzestrzenianiu się brudu, na przykład DESSO Protect. Bariery należy montować przy każdym wejściu, powinny mieć one wystarczającą długość i zaczynać się na zewnątrz budynku). Jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwia zatrzymywanie zabrudzeń na zewnątrz. Innym ważnym środkiem profilaktycznym jest dobór odpowiednich produktów pod względem koloru, wzoru i struktury do wszystkich części budynku.


Firma Desso rekomenduje trzystopniowy program konserwacji: rutynowe, okresowe i specjalistyczne prace konserwacyjne, opisane poniżej. Dodatkowe informacje i szczegółowe opisy każdego z tych etapów są dostępne na stronie www.desso.com lub u lokalnego przedstawiciela firmy Desso.

1. Konserwacja rutynowa 
Rutynowe prace konserwacyjne to połączenie odkurzania i odplamiania, wykonywane z częstotliwością dostosowaną do potrzeb różnych stref budynku. Skuteczne odkurzanie stanowi ważny element programu prawidłowej konserwacji i umożliwia zminimalizowanie zanieczyszczeń. Strefy z barierami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu brudu i obszary intensywnego ruchu powinny być codziennie dokładnie odkurzane. Inne obszary, takie jak biura i sale konferencyjne, mogą być odkurzane codziennie na podstawie oceny wzrokowej, z dokładnym pełnym odkurzaniem przynajmniej raz w tygodniu. W celu uzyskania najlepszych efektów firma Desso zaleca wydajne odkurzacze pionowe z funkcją zamiatania i wydajnymi, czystymi filtrami.

Oprócz odkurzania warto regularnie usuwać plamy, aby zadbać o dobry wygląd podłogi. Rozlane płyny najlepiej jest wycierać natychmiast, aby nie doszło do trwałego zaplamienia. Najpierw należy wchłonąć nadmiar wilgoci (od zewnątrz do środka), unikając tarcia i używania nadmiernej ilości wody. Stare lub zasuszone plamy można najpierw potraktować tępym przedmiotem (np. łyżką), aby móc usunąć zasuszone resztki odkurzaczem. Większość plam (na bazie wody) można usunąć przy użyciu czystej, białej szmatki i letniej wody, a następnie w miarę możliwości zastosować odpowiedni środek do czyszczenia wykładzin. Pozostałości oleju i gumy do żucia należy usuwać za pomocą specjalistycznego środka do czyszczenia wykładzin.

2. Konserwacja okresowa 
Konserwacja okresowa pomaga w zachowaniu jakości wykładziny, a ponadto zmniejsza potrzebę stosowania kosztownej i uciążliwej konserwacji specjalistycznej. Generalnie okresowe prace konserwacyjne tego typu są wykonywane 1-2 razy w ciągu roku, zależnie od konkretnych potrzeb w budynku. Spośród wielu dostępnych metod czyszczenia firma Desso zaleca dwie opcje: czyszczenie kryształkami na sucho i czyszczenie chemiczne na sucho. Metoda czyszczenia kryształkami na sucho to procedura o niskim poziomie wilgoci, która polega na rozprowadzeniu kryształków na wykładzinie, delikatnym wmasowaniu ich w runo wykładziny oraz - po okresie schnięcia trwającym około godzinę - dokładnym odkurzeniu. Główne zalety tej metody to: nieprzerwany dostęp do sprzątanego pomieszczenia lub strefy, skrócony czas czyszczenia i bezbarwne (ewentualne) pozostałości.

Metoda czyszczenia chemicznego na sucho jest oparta na "suchym" proszku (w dotyku może wydawać się wilgotny), który jest ręcznie rozprowadzany na powierzchni wykładziny i wcierany mechanicznie. Należy zwrócić szczególną uwagę na całkowite usunięcie wszelkich pozostałości (proszku i zabrudzenia), ponieważ nie są bezbarwne i mogą przyspieszać ponowne zabrudzenie. Metoda ta nie jest odpowiednia w przypadku produktów filcowych (Forto/Lita), produktów Compactuft (Trace/ Verso/Visions of) i produktów z wysokim runem. Przed skorzystaniem z jednej z tych metod należy najpierw przetestować ją na niewidocznej części wykładziny, aby sprawdzić trwałość koloru.

3. Konserwacja specjalistyczna 
Z czasem w wykładzinie mogą nagromadzić się drobinki zabrudzeń wbite głęboko w runo, w związku z czym konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznej konserwacji odnawiającej. Tego typu działania należy zwykle wykonywać co 3-4 lata. Firma Desso zaleca metodę ekstrakcji gorącą wodą w celu dogłębnego wyczyszczenia wykładziny. Procedurę tę należy zawsze poprzedzić intensywnym odkurzaniem, a w miarę możliwości również odplamianiem lub spryskaniem wykładziny w celu rozmiękczenia resztek plam.
 
Jako firma stosująca model Cradle to Cradle®, Desso dąży do projektowania i wytwarzania produktów w taki sposób, aby miały one pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, oraz aby umożliwić ich demontowanie i recykling. Program konserwacji powinien uwzględniać zasady C2C. Oto wybrane zalecenia, które zapewnią zgodność konserwacji wykładzin z najwyższymi normami ochrony środowiska:

  • Warto dokładnie rozważyć ilość energii i wody zużywaną podczas usuwania plam i odkurzania. W przypadku wywabiania plam zaleca się stosowanie środków czyszczących o najbezpieczniejszym składzie chemicznym i najmniejszym wpływie na ludzi, które w niewielkim stopniu pozostają na wykładzinie.
  • Zaletą czyszczenia okresowego w porównaniu do czyszczenia specjalistycznego jest to, że środki czyszczące i pozostałości nie trafiają do wód publicznych.
  • Inne narzędzia, takie jak maszyny do specjalistycznego czyszczenia, wymagają oceny pod kątem zużycia energii i wody oraz środków czyszczących, które mogą trafić do wód publicznych.
  • Firma Desso produkuje wykładziny, które można łatwo zutylizować po zakończeniu eksploatacji. Warto pamiętać, że odpowiedni program konserwacji i stosowanie najbezpieczniejszych środków czyszczących zapewniają najwyższą jakość materiałów przekazywanych do recyklingu.
  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email